Jaką farbą pomalować kafelki w kuchni – poradnik dla amatorów

Problem posiadania starych kafelków w kuchni

Często bywa tak, że o ile reszta kuchni jest w dobrym stanie, to właśnie kafelki sprawiają problem. Mogą być one po prostu zniszczone, nieestetyczne, a może nas po prostu zmęczył już ich styl i chcielibyśmy coś zmienić. Powodem może również być to, że chcemy sprzedać mieszkanie i chcemy, aby wyglądało świetnie przed sprzedażą. Są jednak sposoby, aby nie trzeba było wymieniać kafli, a jednym z nich jest pomalowanie ich farbą.

Wybierz farbę do kafli

Po pierwsze, musisz wybrać farbę w odpowiednim kolorze i typie. Farba do kafli powinna być trwała i odporna na działanie czynników takich jak woda, olej, zarysowania czy uderzenia. Można wybierać między farbami na bazie oleju albo akrylu. Farby na bazie oleju są bardziej trwałe, ale mają nieprzyjemny zapach i są trudne do czyszczenia. Farby akrylowe są łatwiejsze w aplikacji oraz w czyszczeniu, ale nie są aż tak trwałe jak te na bazie oleju.

Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania kafli, należy je dokładnie umyć i oczyścić. Jeśli kafle mają już swoją fakturę, lepiej nie szorować ich za bardzo, by przez to nie uszkodzić powierzchni. Woda z płynem do naczyń i gąbka ścierająca powinny wystarczyć do oczyszczenia kafli. Pamiętaj, że malowanie kafli wymaga zupełnie czystej powierzchni, więc warto pomyśleć o użyciu specjalnych preparatów, takich jak środki do usuwania rdzy czy rdzy z naszych kafli, jeśli taką mamy na nich widoczną.

Malowanie kafli farbą akrylową

Po przygotowaniu powierzchni można przystąpić do malowania. Farbę akrylową najlepiej nakładać za pomocą wałka z krótkim włosem lub pędzla syntetycznego. Farby akrylowe nie wymagają rozcieńczania, więc można je nanosić bezpośrednio z puszki. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy malować kafle w kilku warstwach. Po nałożeniu pierwszej warstwy, konieczne jest odczekanie przez co najmniej 12 godzin przed nałożeniem kolejnej. Najlepiej jest nałożyć trzy warstwy farby, aby uzyskać trwałe i jednolite krycie koloru. Jednakże, pamiętaj, że kafle wymagają od nas nieco więcej pracy, gdyż są one trudniejsze w malowaniu niż zwykłe ściany.

  Jak zrobić taboret do kuchni - praktyczny poradnik

Malowanie kafli farbą olejną

Farbę olejną najlepiej nakładać za pomocą pędzla. Farby na bazie oleju wymagają rozcieńczania, zwykle z użyciem terpentyny. Można ich użyć na ściankach i podłodze kuchni. Farby olejne mają trudny do zniesienia zapach, przez co zaleca się, aby pomalować kafle na parterze, w miejscu dobrze wentylowanym. W przeciwnym przypadku zapach może być dla nas uciążliwy.

Pielęgnacja i konserwacja malowanych kafli

Malowane kafle w kuchni wymagają delikatniejszej pielęgnacji niż kafle nie malowane, co oznacza, że odporność na ścieranie i zarysowania może być niższa niż w przypadku kafli w ich pierwotnym stanie. Po nałożeniu farby należy pozwolić jej wyschnąć przez co najmniej 24 godziny. Należy unikać zbyt ostrego szorowania i używania żrących środków do czyszczenia, które mogłyby uszkodzić powłokę farby. Do czyszczenia zwykłych zabrudzeń najlepiej używać delikatnej ściereczki i detergentu bez ługu. Pamiętaj, aby regularnie nakładać lekką warstwę wodoodpornego zabezpieczenia, aby przedłużyć trwałość i estetykę po malowaniu kafli.

Podsumowanie

Pomalowanie kafli w kuchni farbą może być świetnym sposobem na odświeżenie wyglądu bez konieczności wymiany płytek. Wymaga ono jednak kilku kroków, takich jak wybór odpowiedniej farby, przygotowanie powierzchni i dokładne nałożenie kilku warstw farby. Warto również pamiętać, że malowanie kafli nie jest tak proste jak malowanie ścian, więc trzeba poświęcić nieco więcej czasu i wysiłku, aby uzyskać idealny efekt. Dzięki tym krokom jednak, będziemy mogli odświeżyć naszą kuchnię w niedrogie i szybkiej sposób, a nasze kafle będą prezentować się świetnie przez długi czas.