Zewnętrzne schody, elewacja budynku, a także ganek domu, są poddawane ciągłym obciążeniom mechanicznym. Oddziałują na nie również ekstremalne temperatury oraz warunki pogodowe. Wpływa to niekorzystnie na stan materiału elewacyjnego. Płytki elewacyjne klinkierowe, to najbardziej odpowiedni produkt, który może wytrzymać wszystkie powyższe efekty i przetrwać wiele lat.
Klinkier elewacyjny – cechy produktu
Specjalna technologia produkcji materiału elewacyjnego, a mianowicie pojedyncze wypalanie w piecach w temperaturach powyżej 1300 ° C. Pozwala uzyskać produkt o wysokich właściwościach technicznych. Jest on idealny do etapów wykończeniowych.
Dzięki metodzie wytłaczania do produkcji płytek klinkierowych ma niską szybkość absorpcji wody. Jego struktura ma kanały, przez które usuwany jest nadmiar wilgoci. Dlatego na powierzchni okładziny wykluczone jest wystąpienie uszkodzeń mechanicznych. Płytka klinkierowa posiada odporność w zasadzie na wszystkie warunki atmosferyczne, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć. Pozostanie w nienagannym wyglądzie przez wiele lat co znacznie poprawia stan wizualny całego budynku.
Jak stworzyć elewację zewnętrzną z płytki klinkierowej?
W zasadzie to jak będzie wyglądała elewacja zewnętrza, zależy tylko od własnych upodobań. Szeroki wybór płytek klinkierowych pozwala na dobór wzorów i kolorów według własnego gustu. Nie zawsze również płytki kładzie się na całej powierzchni budynku. Jest to raczej rzadko stosowane, gdyż w ostatecznym rozrachunku, budynek wygląda bardzo ciężko. Częściej klinkier elewacyjny – płytki elewacyjne zewnętrzne – kładzie się na jednej ścianie budynku, np. tuż przy tarasie lub garażu. Bardzo efektownie wygląda także płytka elewacyjna położona na częściach dwóch ścian. W miejscu, gdzie ich linia rozchodzi się od jednego boku budynku.
Bez względu na to, na jaki sposób położenia elewacji się zdecydujemy, trzeba podjąć również szereg innych kroków. Płytki elewacyjne jak każde inne płytki wymagają fug i podkładu. Podkład ten musi zapewnić amortyzację, a także stać się elementem ogrzewającym budynek.